Czym są druki akcydensowe?

Słyszałeś o drukach akcydensowych, ale nie wiesz, czym one są? Zastanawiasz się, jaka może być ich funkcja? Akcydens oznacza wyrób poligraficzny, który nie jest książką, opakowaniem ani czasopismem. Trudno podać dokładną definicję, ponieważ pojęcie jest bardzo szerokie. Druków akcydensowych jest wiele i mają różne zastosowania. Dowiedz się, co się do nich zalicza i dlaczego są wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach.

Druki akcydensowe – co to jest?

Do druków akcydensowych zalicza się znaczki pocztowe, ulotki, plakaty, notesy, wizytówki czy różnego typu szablony do dokumentów firmowych. Są to więc specjalne wyroby niezbędne podczas prowadzenia firmy, kampanii reklamowej czy też planowania działań. Oficjalna definicja druku akcydensowego zakłada, że jest on jednokartkowy, ale w potocznym języku przyjęło się, że może to być on nieco większy.

Druki akcydensowe umożliwiają zachowanie porządku w dokumentach firmowych. Obecnie ciężko wyobrazić sobie prowadzenie biznesu bez papierowych faktur, ewidencji, rejestrów, umów o pracę itp. Coraz więcej tego typu druków wykonuje się w wersji elektronicznej, ale zazwyczaj nie są one traktowane jako oryginały.

Jakie są rodzaje druków akcydensowych?

Łatwo stwierdzić, że druków akcydensowych jest naprawdę dużo. Spotyka się je praktycznie codziennie w sklepach, hurtowniach, biurach czy innych lokalach usługowych. Ze względu na rozległość pojęcia akcydensu koniecznością stało się wprowadzenie podziału, który porządkuje wszystkie wyroby. Rodzaje odnoszą się przede wszystkim do funkcji danego produktu.

  • Akcydensy informacyjne – przekazują różne komunikaty.
  • Akcydensy przemysłowe – wykonane są na specjalnym papierze, który umożliwia przeniesienie obrazu na inną powierzchnię.
  • Akcydensy opakowaniowe – służą do oznaczania produktów.
  • Akcydensy wydawnicze – są to praktyczne akcesoria takie jak mapy lub zapisy nutowe.
  • Akcydensy manipulacyjne – wykorzystywane są do przeprowadzania czynności urzędowych.

Wykonanie druków akcydensowych wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu i umiejętności. Zwykłe, domowe drukarki nie wykonają tego zadania poprawnie. Dlatego najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy firm takich jak Happy Island. Specjaliści zagwarantują, że druki będą najwyżej jakości.

Firmowe druki akcydensowe – jaka jest ich rola?

Gotowe szablony faktur, umów, rejestrów czy ewidencji znacznie ułatwiają prowadzenie biznesu. Tego typu wzory umożliwiają szybkie załatwianie spraw zarówno z klientami, jak i pracownikami oraz partnerami biznesowymi. Sporządzanie specjalnych dokumentów przy każdej transakcji byłoby bardzo czasochłonne. Wcześniej przygotowane druki wpływają więc bardzo pozytywnie na relacje biznesowe.

Akcydensy sprawiają też, że praca biurowa jest o wiele przyjemniejsza. Ład i porządek w dokumentach wyklucza możliwość pojawienia się różnych problemów. Nie trzeba martwić się o brak szczegółowych informacji lub dowodów przeprowadzenia transakcji.

Jakie są inne zastosowania akcydensów?

Małe wyroby poligraficzne nie służą jedynie do tworzenia materiałów firmowych i dokumentacji. Innym zastosowaniem druków akcydensowych jest reklama. Ulotki, wizytówki czy plakaty to nośniki informacji, które można z powodzeniem wykorzystać do rozpowszechnienia marki. Estetyczne projekty wzbogacają identyfikację wizualną przedsiębiorstwa i stanowią ciekawy element kampanii reklamowej.