Aniołowie biznesu. 7 wskazówek jak znaleźć inwestorów, którzy wesprą Twój projekt finansowo.

StartupStockPhotos / Pixabay

Bez względu na to, jak wspaniały jest pomysł, wymaga on pewnych zasobów, zarówno finansowych, jak i fizycznych, aby go zrealizować. Jeśli Twoje własne zasoby są niewystarczające, a Twoja firma potrzebuje finansowania, zastanów się, jak możesz przyciągnąć te zasoby i znaleźć inwestorów dla swojego biznesu.
Jeśli chodzi o finansowanie biznesu, niektórzy pukają do drzwi banków i inwestorów venture capital, podczas gdy inni zwracają się z nadzieją do “aniołów biznesu”. Kluczem do znalezienia anioła biznesu jest zrozumienie, co dokładnie chcą zobaczyć w swojej firmie.

Anioły biznesu, definicja.

Anioły biznesu to zazwyczaj zamożne osoby, które są gotowe współpracować z innymi doświadczonymi inwestorami, aby połączyć swoje zasoby i pomóc zdywersyfikować ryzyko. Zapewniają kapitał, kontakty i doświadczenie. Jak znaleźć i przyciągnąć anioła biznesu do swojej firmy? Oto 7 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć inwestorów.

Zaoferuj aniołowi biznesu możliwość aktywnego uczestnictwa.

Aniołowie biznesu zazwyczaj chcą wnieść wartość dodaną i uzyskać rozsądne zyski ze zdywersyfikowanego portfela. Inwestorzy ci nie tylko chcą dzielić się swoimi pieniędzmi dla Twojej firmy, ale także są gotowi przejść dodatkową milę, aby uczynić Twoją przedsiębiorczą podróż lepszą i łatwiejszą. W dzisiejszych czasach inwestorzy chcą mieć wpływ na Twój biznes, aby odnieść większy sukces. Chcą aktywnie uczestniczyć w rozwoju Twojego biznesu poprzez pełnienie roli mentora. Aby więc znaleźć anioła biznesu, trzeba im udowodnić, że będą mieli taką swobodę. Możesz nie tylko sprawić, że poczuje się doceniony, ale także sprawić, że Twoja firma skorzysta z doświadczenia i wiedzy Twojego anioła biznesu.

Znajdź czynnik ekscytacji w swoim aniele biznesu.

Nigdy nie zapominaj, że większość aniołów biznesu to przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces i mają dużo dodatkowych pieniędzy na swoich kontach bankowych. Są już wystarczająco zamożni i nie potrzebują dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać swój luksusowy styl życia. Jednak każdy anioł biznesu ma swoje własne powody, dla których inwestuje w firmę i dla idei, która wywołuje u niego dreszczyk emocji. Inwestorzy ci dzielą się na trzy kategorie: inwestorzy ekonomiczni, inwestorzy hedonistyczni i inwestorzy altruistyczni.

  1. Ekonomiczny anioł biznesu jest bardziej zainteresowany zarabianiem dodatkowych pieniędzy na swojej inwestycji.
  2. Hedonistycznego anioła biznesu bardziej pociąga ekscytacja związana z tworzeniem czegoś nowego.
  3. Altruistyczny anioł biznesu jest podekscytowany, aby pomóc społeczności odnieść sukces z firmą w zakresie tworzenia miejsc pracy, związanego z tym postępu gospodarczego i więcej.

Nie kłam na temat liczb.

Przedsiębiorcy zawsze chcą zaimponować inwestorom fascynującymi liczbami dotyczącymi ich przyszłego wzrostu. Wiele osób mówi o spektakularnych wzrostach, w 99% przypadków nie ma to żadnego wpływu na inwestorów. Wręcz przeciwnie, nierealistyczne prognozy i liczby mogą rozproszyć Twoich aniołów biznesu i sprawić, że ponownie zastanowią się nad inwestycją w Twój pomysł. Aby znaleźć anioła biznesu, podaj mu realistyczne liczby. Będzie on bardziej wrażliwy na rzeczywiste prognozy.

Przedstaw kompetentny zespół zarządzający.

Przywództwo jest tym, co ostatecznie decyduje o przyszłym kierunku rozwoju każdej firmy. Dlatego inwestorzy bardzo chętnie dowiedzą się więcej o osobach zasiadających w zarządzie Twojej firmy. Anioły biznesu będą pod wrażeniem, jeśli zobaczą, że Twoja firma jest w rękach ludzi kompetentnych, kompetentnych i godnych zaufania.
Silny zespół zarządzający z wieloma osobami, które znają się na różnych aspektach działalności, takich jak marketing, sprzedaż, produkcja, personel i zarządzanie kontami, tworzy pozytywne wrażenie w umysłach inwestorów. Obecność kompetentnych specjalistów z bogatym doświadczeniem w branży pomaga w znalezieniu aniołów biznesu. Buduje to również ich zaufanie do przyszłości Twojej firmy.

Przygotuj kompleksowy biznesplan.

Anioły biznesu są bardziej przyciągane do firm, które mają solidny biznesplan i wolą, aby firma miała jasną wizję tego, co może zrobić, aby prosperować w danym czasie. Chcą zobaczyć, że rozważyłeś wszystkie szczegóły potrzebne do funkcjonowania firmy, takie jak prognozy finansowe, szczegółowe plany marketingowe i specyfikę rynku.
W skrócie, jeśli masz pomysł, który ma potencjał, aby zrewolucjonizować branżę lub ma potencjał, aby stać się standardem w branży po pewnym czasie, może pomóc znaleźć anioła biznesu i uczynić je wierzyć w swój pomysł. Dlatego, zanim przedstawisz swój pomysł inwestorom, dokładnie sprawdź jego wykonalność i opłacalność ekonomiczną.

Zaproponuj realną strategię wyjścia.

Każdy inwestor ma nadzieję na osiągnięcie dobrego zysku z inwestycji. Nie każdy jednak osiąga zyski z inwestycji. Inwestor również szuka realnej strategii wyjścia z inwestycji, gdy sprawy nie idą po jego myśli.
Większość aniołów biznesu są wystarczająco cierpliwe, aby wspierać firmę w trudnych czasach, ale to jest naturalne dla każdego inwestora, aby wiedzieć, jak masz zamiar spłacić je, jeśli rzeczy nie idą zgodnie z planem lub jeśli firma ponosi straty. Oddanie praw do sprzedaży akcji lub zarabiania pieniędzy poprzez fuzje są jednymi z najczęstszych strategii wyjścia, że inwestorzy starają się chronić i pomóc Ci znaleźć anioła biznesu.

Bądź gotowy do zamknięcia transakcji

Aniołom biznesu podoba się Twój pomysł, ale co dalej? Często firmy nie są dostatecznie przygotowane do “due diligence” (rodzaj kompleksowego audytu, który każdy inwestor przeprowadza przed transakcją) i przeciągają ten proces. Aby zaoszczędzić czas i utrzymać tempo transakcji, bądź przygotowany na dostarczenie wszystkich informacji, które wspierają Twój projekt.
Może to obejmować szczegółowy przegląd konkurencji, produktów, cen, modelu biznesowego i finansowego, osiągnięć lidera, aspektów regulacyjnych i prawnych.
Po prezentacji inwestorzy spotykają się dwa lub trzy razy, aby przeanalizować wady i zalety inwestycji, zanim przejdą do etapu transakcji. Dobra prezentacja nie wystarczy, aby doprowadzić do zawarcia transakcji; to kolejny etap due diligence jest najbardziej krytyczny ze wszystkich, a także ten, w którym wiele transakcji może zostać porzuconych.

Podsumowanie.

Poniższe wskazówki mogą pomóc Ci znaleźć anioła biznesu i uzyskać zarówno wsparcie finansowe, jak i cenny wkład w postaci mentoringu, wymiany doświadczeń lub tworzenia sieci kontaktów przydatnych dla Twojej firmy. Współpracując z aniołami biznesu, można uzyskać fundusze, gdy są one potrzebne do rozwoju firmy. Postaraj się być jak najbardziej atrakcyjną inwestycją, aby nie przyciągać tylko jednego inwestora, ale móc wybierać z szerokiej oferty.